Ruiny zamku wzniesionego w XIV wieku przez księcia ziębickiego Bolka II. Przebudowany w XVI wieku w stylu renesansowym przez Karola I został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej
Ruiny zamku Grodno zbudowanego przez książąt świdnicko-jaworskich na przełomie XIII i XIV wieku. W XVI wieku przekształcony w renesansową rezydencję. Uszkodzony w czasie wojny trzydziestoletniej.
Ruiny rycerskiego zamku Sobień rodu Kmitów z końca XIV wieku. Zniszczony przez wojska węgierskie w 1474 zostaje opuszczony.
Niezachowany rycerski zamek Damujowice zniszczony podczas potopu.
Pozostałości krzyżackiego zamku wzniesionego w stylu gotyckim w drugiej połowie XIII wieku będącego siedzibą komturów. Zniszczony przez pożar pod koniec XVIII wieku. Odbudowany ze zniszczeń jest własnością diecezji toruńskiej.
Zamek wzniesiony w połowie XV wieku w stylu gotyckim przez książąt zatorskich. W 1772 r. starosta zatorski Piotr Dunin rozbudował rezydencję. W połowie XIX została przekształcona w klasycystyczny pałac.
Ruiny neogotyckiego pałacu wzniesionego w miejsce XVI-wiecznego założenia obronnego Ligęzów.
Niezachowany zamek wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego. Zniszczony przez Szwedów a następnie zatopiony przez Wisłę która w 1813 roku zmieniła koryto.
Pałac wzniesiony w miejsce obronnego dworu z przełomu XV i XVI wieku.
Niezachowany miejski zamek książęcy zniszczony przez husytów.
Przebudowany w XIX wieku na spichlerz zamek rodziny Prószkowskich.
Nikłe pozostałości zamku wzniesionego w XVI wieku przez rod Wedlów przebudowanego w późniejszych wiekach na pałacową rezydencję. Zniszczony w czasie II wojny światowej obiekt zburzono w roku 1976.
Ruiny zamku wzniesionego w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Zniszczony w czasie wojen napoleońskich na początku XIX wieku.
Niezachowany książęcy zamek strzegący w średniowieczu okolicznych złotonośnych terenów.