Ruiny zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Później w posiadaniu wielu rodów rycerskich i przekształcony w renesansową rezydencję. Zniszczony w czasie potopu.
Gotycki zamek biskupów włocławskich z pierwszej połowy XIV wieku. Rozebrany na początku XVIII wieku na potrzeby budowy nowej barokowej rezydencji biskupiej.
Gotycki zamek książąt raciborskich zbudowany pod koniec XIII wieku. Rozbudowany w stylu renesansowym z czasem przestaje pełnić funkcje mieszkalne. W połowie XIX wieku zostaje zdominowany przez browar. Po wielu latach został odbudowany ze zniszczeń II wojny światowej.
Ruiny rycerskiego zamku rodziny von Zedlitz z połowy XVI.
Relikty gotyckiego zamku króla Kazimierza Wielkiego zachowane w budynku plebani. Zniszczony przez Szwedów w czasie potopu rozebrany w XVIII wieku.
Nikłe pozostałości gotyckiego zamku wzniesionego przez króla Władysława Jagiełłę.
Ruiny krzyżackiego zamku siedziby komturów.
Zamienione w hotel pozostałości nowożytnego zamku wzniesionego w latach 1875-78 przez barona Alexandra von Minutoli-Woldeck. Średniowieczny rodowód założenia nie został potwierdzony w dotychczasowych badaniach.
Ruiny XVI-wiecznej wieży rycerskiej wzniesionej na terenie tzw. folwarku „królewskiego”
Wieża rycerska z końca XV wieku wzniesiona na terenie tzw. folwarku „miejskiego”
Ruiny gotyckiego zamku książąt mazowieckich.
Nikłe pozostałości rycerskiego zamku Odrowążów
Nikłe pozostałości gotyckiego zamku rodu Borków rozebranego pod koniec XVIII wieku.
Gotycki zamek biskupów warmińskich zachowany niemal w pierwotnej formie.
Renesansowy zamek wzniesiony w XVI wieku. Późniejsze przebudowy nadały mu charakter pałacowej rezydencji.
Ruiny krzyżackiego zamku z końca XIII wieku będącego siedzibą komtura. Zniszczony w czasie wojen polsko-szwedzkich w XVII wieku w następnym stuleciu został częściowo rozebrany.
Ruiny zamku z pierwszej połowy XIII wieku. Zniszczony w roku 1451 przez wojska miast Wrocławia i Świdnicy.
Ruiny rycerskiego zamku wzniesionego w drugiej połowie XIV wieku na wzgórzu Łaziska. Opuszczony w XVI wieku kiedy hetman wielki koronny Jan Tarnowski buduje nowy zamek usytuowany w dolinie nad brzegiem Dunajca.
Pozostałości zamku bastionowego będącego jednym z pierwszych przykładów nowożytnej fortyfikacji obronnej na ziemiach polskich. Twierdzę zaczął wznosić przed 1568 r. hetman Jan Tarnowski jednak obiekt nie został ukończony.
Ruiny zamku rodu Rudzkich z XIV wieku. Przebudowa z XIX wieku nadała mu cech neogotyckiego pałacu. Spalony w 1945 r. został rozebrany w latach 50-tych XX wieku.
Ruiny rycerskiego zamku Tenczyn. Wzniesionego w połowie XIV wieku. W połowie XVI wieku rozbudowany w stylu renesansowym i ufortyfikowany.