Ruiny gotyckiego zamku biskupów krakowskich Lipowiec.
Ruiny gotyckiej siedziby rodu Bąków z pierwszej połowy XV wieku.
Późnorenesansowy, otoczony fortyfikacjami bastionowymi zamek Leszczyńskich z końca XVI wieku.
Mocno przebudowane skrzydło mieszkalne dawnego biskupiego zamku kryjące w sobie gotyckie fragmenty murów oraz sklepione piwnice.
Zachowane wzgórze zamkowe to jedyny widoczny ślad krzyżackiej warowni, kryjące być może jej pozostałości.
Gotycki zamek królewski z XIV wieku. W odbudowanych ze zniszczeń zamkowych wnętrzach funkcjonuje Muzeum Zagłębia z bogatą kolekcją broni i uzbrojenia ochronnego.
Ruiny późnogotyckiego zamku będącego typową siedzibą zamożnego rodu rycerskiego z początków wieku XVI.
Renesansowy zamek książąt opolskich przebudowany w wieku XVII przez jego późniejszych właścicieli Prószkowskich w stylu barokowym.
Ruiny zamku z XVI wieku wzniesionego w miejscu wcześniejszej warowni. Przebudowany w XIX wieku w założenie pałacowe zniszczone w roku 1945.
Magnacka rezydencja rodu Radziwiłłów wzniesiona w XVII wieku, otoczona bastionowymi fortyfikacjami w stylu staroholenderskim.
Niezachowany zamek księcia wołogoskiego Warcisława IV. Niewielkie relikty zachował wzniesiony na jego miejscu nowożytny budynek.
Relikty rycerskiego zamku rodu Syrokomlów opuszczonego już pod koniec XIV wieku.
Pierwotny gotycki zamek przekształcony pod koniec XVII wieku w barokowy pałac. W połowie XVIII z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego przebudowany we wspaniałą magnacką rezydencję.
Późnorenesansowa rezydencja wzniesiona w XVI wieku na miejscu wcześniejszej obronnej budowli. Po kilku przebudowach uzyskał neorokokowy wystrój.
Zamek wzniesiony w stylu gotyckim przez książąt cieszyńskich. Wielokrotnie przebudowywany od roku 1752 własność Sułkowskich.
Niezachowany zamek piastów śląskich z XIV wieku.
Częściowo zachowany zamek książąt oleśnickich przebudowany w XVII wieku na barokową rezydencję.
Wzniesiona pod koniec XIV wieku wieża mieszkalno-obronna jedna z najlepiej zachowanych na Śląsku.
Pierwotnie gotycki zamek wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego. Przebudowany w stylu renesansowym zniszczony podczas potopu. Zrekonstruowany przez obecnych prywatnych właścicieli.
Pałac z początku XX wieku wzniesiony z wykorzystaniem murów zamku rodu Ligęzów z przełomu XIV i XV wieku.
Ruiny gotyckiego zamku wzniesionego przez Zakon Krzyżacki. Rozbudowany przez króla Władysława Jagiełłę po odzyskaniu Ziemi Dobrzyńskiej przez Polskę