Wzniesiony pod koniec XIII wieku gotycki zamek Špilberk przekształcony w XVIII wieku w barokową twierdzę.
Późnogotycki zamek miejski wzniesiony w XV wieku, przebudowany przez Zakon Krzyżacki pod koniec XVIII wieku w barokową rezydencję. Jeden z lepiej zachowanych zabytków na czeskim Śląsku.
Późno renesansowy zamek wzniesiony w początku XVII wieku.
Ruiny zamku wzniesionego w połowie XIII wieku rozbudowanego w późniejszych wiekach. Zniszczony podczas wojny trzydziestoletniej.
Renesansowy zamek wzniesiony w miejsce XIV wiecznej gotyckiej warowni której założycielem był książę cieszyński Kazimierz I.
Zamek pochodzący z XV wieku później wielokrotnie przebudowywany. Zachowały się pochodzące z ostatniej rozbudowy arkady oraz sklepienie w bramie i portal.
Zamek którego początki sięgają XIII wieku. Kilka razy przebudowywany po pracach rekonstrukcyjnych udało się odtworzyć krużganek z dekoracją sgraffitową.
Wzniesiony w XIII wieku jako zamek miejski. Rozbudowany w czasach króla Wacława II stał się główną mennicą Czech. Dzisiejszy wygląd Dwór Włoski zawdzięcza XIX wiecznej przebudowie w stylu neogotyckim.
Pierwotnie gotycki zamek miejski z dziedzińcem i wieżą. Przebudowany na okazałą patrycjuszowską siedzibę. Obecnie w udostępnionym turystom budynku mieści się Czeskie Muzeum Srebra.
Zamek wzniesiony w XIII w. przez piastowskich książąt opolskich. Przebudowany przez Jana Sedlenickiego z Choltic w latach 1534-48 w renesansową rezydencję. Zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej.
Rozległy kompleks zamkowy którego początki sięgają I połowy XIV wieku. Kilkukrotnie rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. W XVII wieku przekształcony przez Zakon Krzyżacki w potężną twierdzę.
Ruiny rycerskiego zamku z początku XIV wieku, zniszczonego pod koniec XV wieku.
Renesansowy zamek wzniesiony w połowie XVI wieku w miejscu wcześniejszej warowni.
Kościół św. Józefa wzniesiony w miejscu gotyckiego zamku Frýdberk z wykorzystaniem jego wieży.