Polska, Warszawa zamek Ostrogskich

Warszawa

Zamek Ostrogskich w Warszawie

 

Budynek stojący przy ulicy Tamka 41 potocznie nazywany zamkiem Ostrogskich, w rzeczywistości ma niewiele wspólnego z architekturą obronną. Na obserwatorach robi wrażenie wysoki na kilka metrów mur posiadający nawet otwory strzelnicze, wyglądający jak  potężny bastion. Jest to jednak jedynie mur oporowy stanowiący podstawę tarasu, na którym wzniesiono pałac bez cech obronnych.

Pod koniec XVI wieku teren, gdzie obecnie znajduje się pałac, był poza murami miejskimi i należał do kasztelana krakowskiego Janusza Ostrogskiego. Podobno rozpoczął on budowę ufortyfikowanej posiadłości lub miał jedynie takie plany, bo zamysł nie został zrealizowany.

Po śmierci Ostrogskiego w roku 1620 grunty przeszły na własność książąt Zasławskich, a potem rodziny Denhoffów. W roku 1681 teren kupił  podkanclerz koronny Jan Gniński i zainicjował budowę pałacu według projektu Tylmana z Gameren. Z powodu ogromnych kosztów mocno zredukowano początkowe plany.  Spadkobierca kasztelana, wojewoda Jan Gniński dokończył wznoszenie rezydencji. Barokowa rezydencja górowała nad okoliczną niską zabudową i zapewniała znakomity widok na Wisłę.

W początkach XVIII wieku pałac stał się własnością rodziny ordynatów Zamoyskich. W roku  1771 przeszedł w ręce rodziny Czapskich, a potem Chodkiewiczów. W 1820 r. pałac kupił ówczesny sekretarz policji Michał Gajewski. Pałac przebudowano poprzez dodanie drugiego piętra i dobudowanie oficyny. Zmianie uległy również pałacowe wnętrza. Obiekt zaadaptowano początkowo na siedzibę policji, a następnie mieścił się w nim szpital, fabryka wyrobów gumowych, Dom Zdrowia i Instytut dla Zaniedbanych Dzieci. W roku 1858 stał się siedzibą Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. Uczył się w nim, a następnie wykładał Ignacy Jan Paderewski. Konserwatorium przetrwało do września 1939 r.

W czasie II wojny światowej pałac uległ całkowitemu zniszczeniu. Został odbudowany w latach 1949-53 przez Mieczysława Kuzmę, który powrócił do projektu Tylmana van Gameren, modyfikując jednak wygląd wnętrz. Obecnie mieści się w nim Muzeum Fryderyka Chopina oraz sala koncertowa.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku