Polska, Tworków

Tworków

Zamek w Tworkowie

 

Około 12 kilometrów od Raciborza na lewym brzegu Odry leży wieś Tworków niegdyś rodowe gniazdo rodziny Tworkowskich. Istnieją przypuszczenia że już w średniowieczu istniał tu jakiś zamek lecz brak na to materialnych dowodów. Gdy w XV wieku ród Tworkowskich podupadł rodzinne dobra zostały sprzedane Wenclowi Henrykowi von Ludaniec. W następnych latach Tworków jeszcze kilkakrotnie zmieniał właściciela.

W roku 1557 został nim Kasper Krzysztof Wyskota z Wodnik i rozpoczął budowę nowego renesansowego zamku. Jednak jego śmierć i kłopoty finansowe następców wstrzymały budowę do roku 1585. Wtedy to majątek kupił Hnyk Petrowicz Charwat von Wiece z Miedoni. Nowy właściciel dokończył zaczętą budowę zamku. Następne wieki przynoszą kolejne zmiany właścicieli jednak sam zamek w Tworkowie nie ulega większym przeobrażeniom. Wzniesiony na rzucie nieregularnej podkowy zwróconej otwartą częścią na południe stał dostojnie na skarpie nad rzeczką Psiną. Składał się z niesymetrycznych skrzydeł jedno lub dwupiętrowych nad którymi górowała wieża zegarowa. Dziedziniec otaczały dwukondygnacyjne arkady.

Sytuacja ta ulega zmianie w roku 1860 kiedy za sumę 200 tys. talarów dobra nabywa hrabia von Saurma-Jeltsch. Nowy właściciel postanawia przebudować zamek mimo że w 1830 r. został on gruntownie odnowiony. Zadanie to powierza znanemu architektowi Carlowi Heydenreichowi. Przy wykorzystaniu części renesansowej budowli powstaje pałac w neorenesansowym stylu z licznymi wieżyczkami wykuszami i facjatkami. Bogato wyposażone wnętrza świadczyły o zamożności właścicieli.

Kres świetności zamku w Tworkowie położył pożar który wybuchł w nocy z 8 na 9 stycznia 1931 r. Ogień strawił cały budynek łącznie z wieżą zegarową. Mimo że w oficjalnych dokumentach stwierdzono że przyczyna ognia jest nieznana istnieją przypuszczenia o celowym podpaleniu w celu uzyskania odszkodowania.

Nikt nie podjął się wysiłku odbudowy zamku i do naszych czasów dotrwał jako ruina. Obecnie możemy zobaczyć zarośnięte przez samosiejki wypalone mury resztki wieży oraz renesansowe portale.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku