Polska, Sochaczew

Sochaczew

Zamek w Sochaczewie

 

Miasto Sochaczew należy do najstarszych ośrodków zachodniego Mazowsza. Już w XI wieku na wyniosłej skarpie nad rzeką Bzurą zwaną górą zamkową znajdował się gród strzegący przeprawy przez rzekę. Z roku 1221 pochodzi pierwsza pisemna wzmianka mówiąca o Sochaczewie jako siedzibie kasztelani choć był nią już zapewne w wieku XII. W roku 1355 król Kazimierz Wielki przekazuje gród księciu mazowieckiemu Siemowitowi III. Prawdopodobnie wtedy został otoczony ceglanymi murami. Zabudowa dziedzińca pozostała jednak w dalszym ciągu drewniana. Dodatkową ochroną zamku była otaczająca go fosa oraz ziemny wał usypany od strony południowej i wschodniej.

W roku 1476 król Kazimierz Jagiellończyk włącza Sochaczew wraz z częścią Mazowsza do Korony. Zamek staje się siedziba starostów i w wyniku kolejnych prac zostaje rozbudowany. Najprawdopodobniej wtedy wzniesiono dwie ceglane wieże w narożnikach wschodnim i północnym. Około roku 1630 starosta sochaczewski Radziejowski przekształca zamek w renesansową rezydencje obronną. Wynikało to zapewne z osunięcia się skarpy i zawalenia się części średniowiecznego założenia.

Kres świetności zamku przyniosły XVII-wieczne wojny polsko-szwedzkie podczas których był on kilkakrotnie niszczony. Mimo prób jego odbudowy nigdy nie odzyskał dawnego znaczenia. W roku 1790 kolejny starosta Walewski rozebrał stare mury i na ich miejscu wzniósł budynek mieszkalny.

Wprawdzie jeszcze w roku 1815 na zamkowej górze stały dwie wieże pozostałości zamku jednak niestety nie zachowały się one do naszych czasów. Znajdujące się obecnie na miejscu zamku ruiny są pozostałościami pałacu wzniesionego przez Walewskiego.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku