Polska, Otmęt

Otmęt

Zamek w Otmęcie

 

Będący obecnie dzielnicą Krapkowic Otmęt posiada własna długą historię. Od roku 1316 należał do rycerskiego rodu Strzelów herbu Kotowicz. Oni to na nadodrzańskiej skarpie wznieśli zamek a może raczej dwór obronny. Powstał na planie wieloboku. Posiadał piętrowy budynek mieszkalny wzdłuż muru północnego oraz drugi w części południowej. Wjazdu broniła wieża bramna usytuowana w pd-wsch narożniku muru obwodowego.

Zamek znajdował się w rękach Strzelów do roku 1514 kiedy to Otmęt nabył Łukasz Buchta herbu Odrowąż. Nowy właściciel przebudował stary średniowieczny zamek na renesansowa rezydencję szlachecką. Być może wtedy została wzniesiona półkolista basteja w pd-zach narożniku murów. W roku 1608 umiera ostatni potomek rodu Jerzy Buchta. Wdowa po nim wychodzi ponownie za mąż za Jana Moryca von Roedern i w 1632 sprzedaje Otmęt.
W późniejszych latach zamek był własnością wielu śląskich rodów. Częste zmiany właścicieli spowodowały jego powolny upadek. W roku 1723 parafia w Otmęcie zakupiła wschodnią wieżę zamku w celu połączenia jej z kościołem. W połowie XIX wieku obiekt zostaje opuszczony i od tego momentu pozostaje w ruinie.

Do naszych czasów zachowały się niewielkie fragmenty dawnego rycerskiego zamku. Zobaczyć możemy relikty budynków mieszkalnych ruiny wieży bramnej oraz pozostałości murów obwodowych z wysuniętą na zewnątrz basteją. Tuż obok zamku budowany jest szpital i może w przyszłości zamkowe ruiny teraz ogrodzone i niedostępne będą miejscem spacerów leczących się w nim pacjentów.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku