Polska, Opatówek

Opatówek

Zamek w Opatówku

 

W zachodniej części wsi na lewym brzegu rzeki Cieni znajdował się zamek arcybiskupów gnieźnieńskich. Został wzniesiony w połowie XIV wieku przez arcybiskupa Jarosława Bogorię Skotnickiego. Warownia stanęła na niewielkim wzniesieniu otoczonym nawodnioną fosą. Z powodu późniejszych zniszczeń niewiele można powiedzieć o jej wyglądzie.

Prawdopodobnie zamek składał się z dwóch budynków usytuowanych równolegle względem siebie. Zbudowano je z cegły na kamiennym fundamencie. Wjazd prowadził zapewne od wschodu czyli od strony miasta. Być może bramę wzmacniała wieża bramna. Całość otaczał mur obwodowy o nieregularnym zarysie. Na początku XVI wieku arcybiskup Jan Łaski dokonał rozbudowy zamku. Obiekt nigdy nie odegrał znaczącej roli militarnej i dość szybko stracił cechy obronne. Użytkowany był do końca XVIII. Z zachowanych inwentarzy wiadomo że składał się z dwóch budynków trzykondygnacyjnych jednego dwukondygnacyjnego oraz wieży.

W roku 1807 właścicielem Opatówka został generał Józef Zajączek. Kazał on zburzyć starą siedzibę arcybiskupów i na jej miejscu zbudował pałac. Pod koniec wieku XIX wieku obiekt przebudowano w stylu eklektycznym. Był on wtedy własnością fabrykanckiej rodziny Schlosserów. Niestety pałac uległ rozbiórce i nie dotrwał do naszych czasów. Teren został zniwelowany i obecnie nie są widoczne żadne fragmenty murów będące pozostałością po zamku. Zachowały się jedynie ślady po fosie otaczającej niegdyś średniowieczne założenie.

 

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku