Polska, Modliszewice

Modliszewice

Dwór obronny w Modliszewicach

 

Około roku 1630 Modliszewscy zbudowali okazały dwór obronny będący ich rodową siedzibą. Niewykluczone że powstał na miejscu starszej budowli obronnej. Usytuowany na sztucznej wyspie otoczonej wodą dwór składał się z prostokątnego budynku o wymiarach 10,8x27m do którego w narożach dostawiono dwie półokrągłe baszty. Wzniesiony został z kamienia na fundamencie z łamanego wapienia. Wjazd na wyspę ochraniała murowana brama. Droga prowadziła po przerzuconym na wodą drewnianym zapewne zwodzonym moście. Mimo wyposażenia bramy oraz baszt w kluczowe strzelnice obiekt nie przedstawiał większej wartości militarnej. Przy jego budowie główny nacisk położono na jego cechy rezydencjonalne.

W połowie wieku XVII właścicielem Modliszewic został biskup Jan Lipski. Prawdopodobnie on był inicjatorem przebudowy dworu. Od południa powstało nowe skrzydło mieszkalne. Wzniesione zostały wsparte na arkadach tarasy mające imitować krużganki. Wyspę otoczono niewysokim murem.

W połowie XIX wieku dwór został opuszczony. Obecnie jest remontowany a jego użytkownikiem jest Woj. Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku