Słowenia, Maribor

Maribor

Zamek miejski w Mariborze

 

Początki osadnictwa na tym terenie sięgają epoki brązu. Badania archeologiczne potwierdziły obecność Celtów oraz Rzymian. Z 1164 roku pochodzi pierwsza wzmianka o zamku Marchburg. Został on zbudowany na wzgórzu nazywanym dzisiaj Piramida. Strzegł Styrii przed najazdami Wręgów i kontrolował dostęp do doliny rzeki Drawy. U podnóża zamku rozwinęła się osada, która w połowie XIII wieku otrzymała prawa miejskie.

W latach 1478-83 cesarz Fryderyk III Habsburg w płn.-wsch. narożniku murów miejskich zbudował zamek. Jego zadaniem było wzmocnienie miejskich fortyfikacji. W 1620 roku zamek miejski staje się własnością hrabiów Khiessl. Nowi właściciele rozbudowują obiekt pozbawiając go cech obronnych. Do skrzydła południowego zostaje w 1655 roku dobudowana Kaplica Loretańska. W latach 1668-82 na szczycie wschodniego odcinka murów miejskich hrabia Hans Jakob Khiessl polecił zbudowanie stropu wspartego na arkadach tworząc w ten sposób loggię. W tym czasie powstało najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie zamkowe, czyli Sala Rycerska. W 1680 roku jego lustrzany sufit ozdobiono sztukateriami.

W 1727 roku zamek w Mariborze staje się własnością hrabiów Brandisów. Następuje dalsza rozbudowa, która przekształca obiekt w magnacką rezydencję. Sala Rycerska zostaje połączona z loggią arkadową galerią. W latach 1747-49  powstaje zachodnia rokokowa klatka schodowa. W 1750 roku  hrabiowie Brandis kupują płn.-wsch. bastion umocnień miejskich, który został podwyższony i włączony w kompleks zamkowy. Wzniesiony przez włoskich budowniczych w latach 1555-62 bastion posiadał platformę ze stanowiskami dla dwunastu armat. Kolejne sześć armat znajdowało się wewnątrz bastionu. Obiekt powstał w czasie wzrostu zagrożenia Mariboru ze strony Turcji. W 1763 roku dokończono dekorowanie Sali Rycerskiej. W centralnym punkcie sufitu powstał fresk przedstawiający scenę bitwy z Turkami.

W 1933 roku zamek został kupiony przez gminę Maribor. Kilka lat później gmina zaadaptowała go na muzeum regionalne, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W czasie remontu w 2004 roku usunięto ziemię z płn.-wsch. bastionu i urządzono w nim jedną z muzealnych wystaw.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku