Grecja, Lardos

Lardos

Zamek Lardos

 

W odległości około 0,5 km od wsi Lardos znajduje się wzgórze, na którym zachowały się ruiny zamku. Mające dobre walory obronne miejsce zostało wykorzystane już w czasach bizantyjskich. W XII wieku na szczycie wzgórza, którego wysokość wynosi ponad 40m powstała forteca kontrolująca okolicę.

W roku 1309 wyspa Rodos zostaje zajęta przez rycerzy Zakonu Joannitów. Po opuszczeniu Ziemi Świętej szukali oni nowego miejsca na swą siedzibę. W celu podporządkowania sobie wyspy chętnie wykorzystywali istniejące budowle obronne przekształcając je na swoje zamki. Tak było z bizantyjskim fortem w Lardos. Po niewielkiej przebudowie powstał zamek o powierzchni 1030 m2. Miał plan wydłużonego wieloboku z bramą od południa wzmocnioną dwiema kwadratowymi wieżami.

Do naszych czasów zachował się jedynie niewielki fragment zamkowych murów oraz pozostałości dwóch kwadratowych wież, z których jedna jest całkowicie zrujnowana. W czasie prac archeologicznych na terenie zamku odkryto pozostałości zabudowy wewnętrznej. Ze szczytu wzgórza roztacza się wspaniały widok na okolicę.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku