Zamek powstał pod koniec XIII wieku z inicjatywy króla Czech Wacława II. Stanowił ważny element umocnień obronnych Kutnej Hory. Od miasta oddzielony był fosą co zapewniało mu niezależność. Był miejscem składowania wydobywanej w okolicy rudy srebrnej oraz siedzibą królewskiego urzędnika nadzorującego wydobycie zwanego żupnikiem. Położenie zamku w pobliżu bogatych złóż rudy skłoniło króla do założenia w nim centralnej mennicy. Na podstawie reformy monetarnej Wacława II dotychczasowe niewielkie mennice działające w innych miastach zamknięto i ich produkcję przeniesiono do Kutnej Hory. Rozpoczęto bicie nowej wartościowej monety tzw. grosza praskiego. Ponieważ do pracy ściągnięto specjalistów z Florencji o zamku zaczęto mówić Dwór Włoski. Na parterze południowego budynku mieściły się warsztaty tzw. „smitny” w których formowano metal przeznaczony na monety oraz bito monety. Były to pomieszczenia o wysokości 4m, których górne okna służyły do odprowadzania dymu i kurzu.
Częste wizyty królów nadzorujących mennicę a szczególnie Wacława IV zaowocowało rozbudową zamku. Pod koniec XIV wieku powstał dwukondygnacyjny pałac będący wygodną rezydencja mogąca gościć królewski dwór. Zbudowano również kaplicę oraz umieszczony pod nią skarbiec. Kolejna rozbudowa zamku miała miejsce w początku XVI wieku za panowania Władysława Jagiellończyka. Wraz z wyczerpywaniem się złóż srebra spada znaczenie kutnohorskiej mennicy. Ostatecznie została ona zamknięta w 1727 r. W późniejszych wiekach Dwór Włoski był użytkowany przez miasto. Po wielkim pożarze miasta w 1770 r. przeniesiono do niego ratusz.
Obecnie odrestaurowany zamek jest udostępniony turystom. Najcenniejszym fragmentem obiektu jest kaplica królewska zbudowana w 1386 r. poświęcona patronowi ziemi czeskiej św. Wacławowi a później patronowi królestwa Węgier św. Władysławowi. Od strony dziedzińca kaplica posiada bogato zdobiony alkierz. Godna uwagi jest również dawna sala audiencyjna oraz zachowane mocno okute drzwi do skarbca. Zwiedzając zamek możemy poznać historię działającej tu mennicy oraz proces produkcji monet.