Polska, Kantorowice

Kantorowice

Zamek w Kantorowicach

 

Pierwsza wzmianka o wsi Kantorowice pochodzi z roku 1359. Pod koniec XVI wieku stała się ona własnością książąt brzeskich. Z ich inicjatywy około roku 1600 został tu zbudowany późnorenesansowy zamek. Był to dwukondygnacyjny budynek wzniesiony na planie prostokąta. Przy wschodnim narożniku posiadał wieżę mieszcząca klatkę schodową. Elewacje budynku ozdabiała dekoracja sgraffitowa. Obok budynku mieszkalnego znajdowały się zabudowania gospodarcze skupione wokół niewielkiego dziedzińca. Zamek otoczony był fosą zasilaną wodą z dopływu Nysy Kłodzkiej.

W połowie XVII wieku miały miejsce bliżej nieokreślone prace. W roku 1720 zamek w Kantorowicach stał się własnością miasta Brzeg. W XIX wieku rozebrano część zamkowych zabudowań, a resztę przebudowano pozbawiając cech stylowych. Kolejne prace remontowe przeprowadzono w roku 1936.

Obecnie zamek w Kantorowicach to dwukondygnacyjny, otynkowany budynek z kwadratową wieżą mieszczącą klatkę schodową. Nakryty jest dachem dwuspadowym z naczółkami wykonanym z dachówki. Stojące obok budynki to XIX-wieczne obiekty. Zamek zaadaptowano na mieszkania i taką funkcję pełni do dzisiaj. Zachowały się fragmenty otaczającej go fosy.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku