Polska, Gorzanów-Muszyn

Gorzanów-Muszyn

Dwór Muszyn w Gorzanowie

 

Wieś po raz pierwszy w źródłach pisanych pojawia się w 1341 roku. Należała do kilku rodzin rycerskich posiadających dobra lenne Ratschenhof, Moschenhof, Schlosshof i w każdej z nich powstał renesansowy dwór. Należący do rodziny von Moschenów dwór zbudowano w 1574 roku. Wzniesiony został na planie prostokąta i posiadał dwie kondygnacje. Został zniszczony przez pożar w 1617 roku. Za popieranie protestantów rodzina von Moschenów utraciła majątek w 1622 roku. Skonfiskowane dobra trafiły do pochodzącego z tyrolskiej rodziny Johanna Arbogasta barona von und zu Anneberg. Kupując pozostałe lenna baron stał się właścicielem całej wsi Gorzanów.

W 1659 roku Gorzanów wszedł w posiadanie rodu von Herberstein i pozostawał w ich rękach do lat 20-tych XX wieku. Na terenie dawnego lenna rodziny von Moschenów zwanego obecnie Muszyn powstał folwark. Znajdujący się tam dwór przestał pełnić rolę szlacheckiej siedziby i został zamieniony w mieszkanie zarządcy majątku. Przeprowadzany w 1821 roku remont nie zmienił jego charakteru cały czas pozostawał  on obiektem mieszkalnym. Budynek zwieńczono nowym dachem. Przekształcono częściowo wnętrza i zmieniono układ otworów okiennych oraz wykonano nowe stropy.

Po II wojnie światowej dwukondygnacyjny budynek z przelotową sienią i wysokim czterospadowym dachem wyremontowano i zaadaptowano na wielorodzinny budynek mieszkalny. Nadal pełni on taką funkcję. O jego renesansowym rodowodzie świadczą zachowane kamienne portale, sklepienia i obramienia okien oraz wyryta na nadprożu data 1574.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku