Słowacja, Beszeniowa

Beszeniowa

Kasztel w Beszeniowej

 

Niewielka wieś Beszeniowa na Liptowie znana jest głównie ze swych źródeł termalnych. Na jej terenie zachował się obronny kasztel. Zbudowany został w roku 1644 przez Latislava Mitoška chociaż literatura  jako jego budowniczych wymienia rodzinę Dvornikovič. Wzniesiony w stylu renesansowym kasztel był dwukondygnacyjną budowlą z czterema kwadratowymi narożnymi wieżyczkami.

W XVIII wieku wnętrza i dachy zostały przebudowane w stylu barokowym. Kolejna przebudowa tym razem w stylu klasycystycznym miała miejsce w połowie wieku XIX. Po II wojnie światowej przeprowadzono prace mające zaadaptować dwór na potrzeby muzeum łowiectwa. Muzeum jednak w obiekcie nie powstało. Obecnie kasztel jest własnością prywatną.

Mimo przebudów kasztel  w Beszeniowej zachował swój pierwotny kształt. Obecnie stojący w otoczeniu niewielkiego parku dwór to dwukondygnacyjna budowla z czterema narożnymi wieżami. Dachy budynku oraz wieże pokryte są gontem. Posiada dziewięcioosiową fasadę, pośrodku której znajduje się ryzalit z sienią wejściową. We wnętrzach zachowały się renesansowe i barokowe sklepienia.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku