Słowacja, Bańska Szczawnica

Bańska Szczawnica

Nowy Zamek w Bańskiej Szczawnicy

 

W południowej części miasta zachowała się potężna kwadratowa wieża zwana Nowym Zamkiem. Usytuowana na jednym ze wzgórz otaczających starówkę, pełniła funkcje obserwacyjne jako jedno z ogniw systemu obrony miast górniczych środkowej Słowacji. Ponieważ wcześniej stał tam kościół Marii Panny Śnieżnej a niemiecka nazwa wzgórza brzmiała Frauenberg to zamek zwano Pańskim albo Dziewiczym. Wieża zbudowana została w latach 1564-71 w okresie wzrastającego zagrożenia ze strony Turcji po zdobyciu przez nich Budy w 1526. Posiadała cztery piętra z licznymi otworami strzelniczymi i stanowiskami dla artylerii. Na rogach wzmocniona była okrągłymi wieżyczkami. Wejście do wieży usytuowano na pierwszym piętrze jak w dawnych donżonach. Na jej szczycie dzień i noc znajdował się wartownik wypatrujący zbliżającego się zagrożenia. Zbudowany poza miastem obiekt był zdolny do samodzielnej obronny.

Mimo prób Turcy nigdy nie zdobyli bogatej Bańskiej Szczawnicy. Gdy zagrożenie z ich strony osłabło wieżę wykorzystywano jako magazyn prochu dla okolicznych kopalń. Służyła także jako stanowisko przeciwpożarowe oraz zegar. Co kwadrans rozbrzmiewał z niej głos trąbki a każda upływająca godzina oznajmiana była biciem dzwonu

Obecnie wieża jest główną dominantą miasta Bańska Szczawnica. Po zakończonym w 1971 roku remoncie w jej wnętrzach urządzono muzeum. Z ostatniego piętra pełniącego rolę platformy widokowej rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolicę.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku