Grecja, Asclipieio

Asclipieio

Na wzgórzu górującym nad miejscowością, zachowały się ruiny gotyckiego zamku. Zbudowany został przez Joannitów w XV wieku, być może z wykorzystaniem wcześniejszych bizantyjskich umocnień. Położony około 3,7 km od morza kontrolował spory odcinek wschodniego wybrzeża od Kiotari po Gennadi. Strzegł również drogi prowadzącej na południe wyspy oraz okolicznych terenów rolniczych.

Zamek miał plan zbliżony do kwadratu. Otoczony był murem o grubości 1,3-1,5 m  zwieńczonym krenelażem. Narożniki zamku wzmocnione były basztami. Wejście w formie łukowato zwieńczonego otworu usytuowane było w wieży płd.- wsch. Warownia powstała w dwóch etapach. Podczas rozbudowy zamku w drugim etapie przebudowano północną kurtynę oraz kwadratową wieżę w narożniku płn.- zach. Wzniesiono dodatkowe fortyfikacje mające na celu wzmocnienie obrony zamkowej bramy.

Obecnie zamek to malownicza ruina. Zachowały się spore fragmenty murów obwodowych oraz pozostałości kwadratowej wieży płn.- zach. Dobrze czytelna jest wieża płd.-wsch., do której wiodą kamienne schody prowadzące do wejścia. Nad otworem bramnym nadal widoczne są broniące je  machikuły. Z pozostałych dwóch wież zachował się jedynie fundament wieży płd.- zach. Wewnątrz zamku zobaczyć można resztki kamiennych murów niezidentyfikowanej zabudowy oraz dobrze zachowane dwie cysterny na wodę. Z zamkowego wzgórza podziwiać można spory fragment wschodniego wybrzeża wyspy Rodos oraz położone poniżej zabudowania Asklipio i widoczne w oddali góry.

 

Lokalizacja

Zamki znane i nieznane na Facebooku