Pałac w Kamieniu Ząbkowickim
Pierwsza wzmianka o Kamieńcu pochodzi z Kroniki Kosmasa z roku 1096. Książę czeski Brzetysław najechał wtedy Śląsk i zburzył położony nad Nysą Kłodzką warowny gród Bardo. W odległości 10 km wybudował na skale własny gród a przy nim kaplicę św. Prokopa. Od tej skały wziął on swoją nazwę – Kamieniec. Na mocy układu zawartego pomiędzy Bolesławem Krzywoustym a księciem czeskim Borzywojem w roku 1137 Kamieniec dostał się w ręce polskie jako gwarancja dotrzymania układu.
W roku 1318 rozpoczyna się w Kamieńcu budowa cysterskiego klasztoru. Po sekularyzacji majątku kościelnego w roku 1810 całe dobra kamienieckie kupuje dwa lata później księżniczka pruska Fryderyka Luiza Wilhelmina Orańska późniejsza królowa Holandii. Po śmierci królowej Fryderyki w roku 1837 Kamieniec przejmuje w posiadanie jej najmłodsza córka Marianna. Postanawia zbudować tu swoją siedzibę. Budowę zleca wybitnemu architektowi K.F. Schinklowi. W latach 1838-63 powstaje wspaniała uważana za jedną z najładniejszych w Europie rezydencja w stylu neogotyckim otoczona 120 hektarowym parkiem. Pałac w Kamieńcu powstał na planie prostokąta o wymiarach 75x48m. W narożnikach umieszczono wysokie 33 metrowe wieże. Dwa wewnętrzne dziedzińce przedzielono krużgankiem. Pałac miał kubaturę 90 tys m³ i ponad 100 pokoi urządzonych z ogromnym przepychem. Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem była Wielka Sala. Dwunawowa dwukondygnacyjna której palmowe sklepienie podtrzymywały dwie granitowe kolumny była wzorowana na Wielkim Refektarzu malborskiego zamku.
W maju 1945 pałac zajmuje Armia Czerwona. Wywiezione zostaje całe wyposażenie a wycofując się w styczniu 1946 Rosjanie podpalają obiekt. Pałac płonął kilka dni. Potem przez wiele lat niezabezpieczony był wystawiony na wszelkiej maści szabrowników którzy doprowadzili go do ruiny. Dopiero w roku 1985 pałac został wydzierżawiony Włodzimierzowi Sobiechowi który rozpoczął prace zabezpieczające.
Obecnie górujący nad wsią pałac mylnie nazywany zamkiem jest zamknięty i nie jest udostępniony turystom.