Sensacja archeologiczna w Morawicy. Odkryto romańskie palatium rodu Toporczyków.

Sensacja archeologiczna w Morawicy. Odkryto romańskie palatium rodu Toporczyków.

 

W podkrakowskiej Morawicy w czasie badań architektonicznych prowadzonych latem 2019 przez Marię Bicz-Suknarowską na plebani koscioła św. Bartłomieja dokonano sensacyjnego odkrycia. Najpierw odsłonięto romański portal  a następnie fundamenty i doskonale zachowane mury budowli sięgające do wysokości pierwszego piętra. To pozostałości dawnego palatium będącego siedzibą rodu Toporczyków wywodzących się od palatyna Sieciecha. O wyjątkowości odkrycia świadczy fakt iż obiekt powstał na przełomie XI- XII wieku. Odsłonięto fragmenty oryginalnych XII-wiecznych stropów, których zachowanie jest w Polsce absolutnym wyjątkiem. Przez lata mury palatium wpisane były w bryłę plebani stanowiąc jej zewnętrzne otynkowane ściany.

Budynek odkryty w Morawicy został wzniesiony na szczycie wzgórza, w miejscu dzisiejszego kościoła, plebanii i dzwonnicy. Zbudowano go na rzucie wydłużonego prostokąta o wymiarach 17 na 6,8 m. Palatium było piętrowe. Pośrodku stała niewielka, drewniana kaplica zbudowana przed 1200 r. Rezydencja najprawdopodobniej rozbudowywała się w cały kompleks zamkowy w XIV-XVI wieku.

Chociaż jak podkreślają archeolodzy obiekt być może nie prezentuje się dla postronnego obserwatora zbyt okazale to jest to w skali Polski wyjątkowe odkrycie. Chociaż jest za wcześnie na mówienie o tym jak zagospodarować to miejsce to powinna powstać koncepcja wyeksponowania jego oryginalnych murów.

Zamki znane i nieznane na Facebooku